Minister klimatu zdradza lokalizację polskiej elektrowni atomowej

2021-01-14 10:10

publikacja
2021-01-14 10:10

fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Elektrownia atomowa powstanie najprawdopodobniej na północy, na Pomorzu – poinformował w czwartek minister klimatu i środowiska Michała Kurtyka przez RMF FM.

“Gdzie i kiedy elektrownia atomowa? Pierwszy blok w 2033. Najprawdopodobniej na północy, na Pomorzu” – powiedział minister Kurtyka, cytowany na Twitterze RMF FM.

Kurtyka przed miesiącem mówił, że będzie bardzo trudno osiągnąć ambitne cele klimatyczne bez energii nuklearnej. Wtedy za podstawę przemian w Polsce uznał właśnie energię jądrową.

Mówił wtedy, że polska elektrownia jądrowa ma korzystać z reaktorów jądrowych generacji III i jako “stabilne i bezpieczne” źródło mieć moc od 6 do 9 tys. MW.

Polski minister zadeklarował też wtedy, że początek budowy elektrowni przypadnie na 2026 rok, a pierwszy reaktor powinien zacząć działać w 2033 roku. W ciągu dwóch lat ma natomiast być wybrana lokalizacja elektrowni.

Gdyby plany te się nie powiodły, to energetyczna przemiana w Polsce “byłaby narażona na ryzyko” – uznał Kurtyka.

Atom potrzebny od zaraz

Każdy rok zwłoki w procesie budowy elektrowni jądrowej generuje wymierne i znaczne straty gospodarcze – wskazują w swoim najnowszym raporcie “Energetyka Jądrowa Dla Polski” eksperci z Instytutu Sobieskiego. Jako zalety tego typu instalacji wskazują oni koszty produkcji energii oraz stabilność jej dostaw.

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Loading...

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*