B. Millennium szacuje koszt przewalutowania kredytów walutowych wg propozycji KNF na 4,1-5,1 mld zł

2021-02-23 06:36

publikacja
2021-02-23 06:36

fot. Karolis Kavolelis / Shutterstock

Bank Millennium szacuje koszt brutto przewalutowania portfela walutowych kredytów hipotecznych według propozycji KNF na 4,1-5,1 mld zł – podał bank w raporcie rocznym.

“Zgodnie z wstępnymi obliczeniami wdrożenie rozwiązania, w którym kredyty byłyby dobrowolnie przewalutowane na złote, tak jak gdyby od początku były kredytami złotowymi oprocentowanymi na podstawie odpowiedniej stopy WIBOR powiększonej o marżę historycznie stosowaną do takich kredytów, mogłoby prowadzić do strat wynikających z przewalutowania takich kredytów (gdyby przewalutowaniem był objęty cały obecny portfel) z wpływem brutto (przed opodatkowaniem) między 4.100 mln zł a 5.100 mln zł (nieaudytowane)” – napisano w raporcie.

Jak podał bank, skutki mogą ulec znacznej zmianie w przypadku zmian kursu walutowego i różnych założeń.

“Wpływ na kapitał można by częściowo zamortyzować i złagodzić poprzez połączenie istniejącej nadwyżki kapitału ponad obecne wymogi minimalne, redukcję aktywów ważonych ryzykiem oraz zmniejszenie lub wyeliminowanie bufora Filaru 2” – napisano.

Bank podał, że powyższy skutek byłby istotnie większy niż szacowany wpływ pomiędzy 500 mln zł a 600 mln zł (nieaudytowane) w scenariuszu zastąpienia kursu stosowanego w kontraktach średnim kursem NBP.

Bank Millennium poinformował, że na czas publikacji raportu ani zarząd ani inny organ stanowiący banku nie podjął jakiejkolwiek decyzji dotyczącej wdrożenia programu.

Jak podano, unieważnienie umów kredytowych Banku Millennium będących w chwili obecnej przedmiotem pozwów indywidualnych i zbiorowych mogłoby pociągać za sobą koszt brutto (przed opodatkowaniem) do 2.385 mln zł.(PAP Biznes)

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Loading...

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*